فرش ایرانی

حتما از محبوبیت و معروفیت فرش ایرانی در دنیا باخبرید! امروزه نام پرآوازه فرش ایرانی در جای جای جهان شنیده می‌شود. اما چه عواملی باعث معروفیت و محبوبیت فرش‌های ایران شده است؟ اولین چیزی که به ذهن هر شخص خطور می‌کند، زیبایی و هنری است که در این فرش‌ها به کار رفته و به خوبی قابل مشاهده است. اگر به بازار فرش سری بزنید، قطعا متوجه این حرف خواهید شد و نقوش رنگارنگ فرش‌ها توجه شما را به خود جلب خواهد کرد. در این مقاله قصد داریم تا علل دیگر محبوبیت فرش ایرانی را در دنیا بررسی کنیم.

اولین خواستگاه فرش در آسیا

کارشناسان و مورخان بر این باورند که اولین فرش‌ها در منطقه خاورمیانه و قاره آسیا کشف شده است. آنها معتقدند که خواستگاه و محل پیدایش فرشهای اولیه در کشورهای ایران، قفقاز و ترکستان بوده است. از این رو نام ایران از دیرباز به عنوان خواستگاه فرش در دنیا شناخته شده است. اما در بین کشورهایی که به فرش بافی مشغول بوده‌اند، هنر ایرانیان زبانزد خاص و عام بوده است. آنها اولین مردمانی بودند که به قالی بافی و فرش بافی روی آوردند و نام فرش ایرانی را پرآوازه کردند. (اگر قصد دارید تا با تاریخچه فرش بیشتر آشنا شوید، به مقاله “تاریخچه و قدمت فرش ایرانی” رجوع کنید.)

تنوع در طرح و رنگ

از دلایلی که باعث شده تا فرش ایرانی مورد توجه بیشتری واقع شود، تنوع بالا در طرح، رنگ و نقوش آن است. فرش‌های ایرانی در رنگ‌ها و طرح‌های مختلفی تولید می‌شوند و با سلیقه عموم مختلف بسیار سازگارند. به طوریکه علاوه بر کشورهای آسیایی، کشورهایی از غرب نیز جذب این طرح و رنگ شده‌اند. عموما رنگ‌های به کاررفته در فرش‌ها به صورت زنده و طبیعی هستند و چشم هر مخاطبی را به خود می‌گیرد. فرش‌های لاکی از جمله این فرشها هستند که به خاطر رنگ جذاب و زنده‌ای که دارند، از گیرایی خاصی نیز برخوردارند. طرح‌های فرشها به انواع بته جقه، اسلیمی، شاه عباسی، خشتی، شکارگاه، افشان، درختی، اقتباسی و هندسی تقسیم می‌شود.

چرا فرش ایرانی

قابل استفاده با هر دکوراسیون داخلی

فرش‌های ایرانی به خاطر تنوعی که در رنگ و طرح دارند، با هر دکوراسیونی قابل ست شدن هستند؛ مخصوصا اگر دکوراسیون از نوع سنتی و سلطنتی باشد. عده‌ای از فرش‌ها به عنوان دیوار کوب استفاده می‌کنند و یا آنها را در جایی به صورت برجسته مورد نمایش قرار می‌دهند. فرش‌هایی که از قدمت بیشتری برخوردارند عموما جزو این دسته قرار می‌گیرند. صاحبان فرش‌های قدیمی برای نمایش و جلوه بیشتر، آنها را در یک محل خاص قرار داده و همچون یک دکوری گران‌بها آن را به نمایش در می‌آورند. اگر قصد دارید برای سالها از یک فرش استفاده کنید، بهتر است رنگ‌های خنثی و ملایمی انتخاب کنید تا در صورت تغییر دکوراسیون، فرشتان با هر دکوری ست شود.

کیفیت و دوام بالا

عامل دیگری که سبب محبوبیت و معروفیت فرش‌های ایرانی شده است، دوام و کیفیت بالای آنها است. فرش‌ها و قالی‌های ایرانی از مواد درجه یک و مرغوبی تولید می‌شوند. به همین دلیل ماندگاری آنها بالا بوده و برای سالهای زیادی مورد استفاده قرار خواهند گرفت.

نرمی و لطافت

فرش‌های ایرانی به دلیل اینکه از الیاف متراکم تولید می‌شوند، باعث ایجاد گرما و حس خوبی در کاربرانش می‌شود. نرمی و لطافت فرش‌های ایرانی بسیار زیاد است و آرامش و راحتی زیادی با خود به همراه می‌آورد. مخصوصا فرش‌های دستباف که به خاطر استفاده از پشم و ابریشم، دارای نرمی و لطافت بیشتری هستند.

شستشوی راحت

اگر در منزل فرزند دارید و یا از حیوان خانگی نگهداری می‌کنید، فرش ایرانی انتخاب مناسبی برایتان خواهد بود. چرا که این فرشها شستشوی راحتی دارند و در صورت شستشو آسیبی نمی‌بینند. به دلیل استفاده از الیاف طبیعی، شستشو راحتتر صورت گرفته و کثیفی از آن به سادگی پاک می‌شود.

دسته‌بندی نشده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *